Která Bond hra je nejlepší ze všech? … Špatně!

Tedy pokud jste řekli cokoliv jiného, než James Bond 007 Bloodstone na PS3, X360 a PC.

Samozřejmě většina lidí, kteří aspoň trochu ví o herní historii by v qvízu automaticky vypálili Golden Eye 007 na N64.

Ale to je chyba!

Golden Eye je sice skvělou akční hrou. Ano, je to dokonce i zaslouženě jedna z nejlepších her na systému. A samozřejmě vůbec nepopírám, že pro celou generaci hráčů je to ten klíčový titul reprezentující jejich mládí.

Souhlasilo by s vámi i Metacritic, na kterém má Golden Eye 96, zatímco zmíněný Bloodstone má 65.

Všechny tyto argumenty ale opomíjejí jeden zásadní fakt. Bond je víc, než jen akce. Každý Bond film musí odškrtnout čtyři položky: bad-ass střílení, gadgety, ženy a honičky v autech.

Většina her se nikdy ale ani nepokusila celou jeho identitu obsáhnout a ve většině případech se zaměřili na ten nejjednodušeji gamifikovaný aspekt – střílení.
Vyjímkou může být třeba 007 racing na PS1, který se zase zaměřil pouze na auta.

007 Racing – im Klassik-Test (PS) | MANIAC.de

Teď bych vám ale rád řekl víc o Bloodstonu. Opomíjené a přitom nejlepší Bond hře vůbec.

Gadgety ve hře bohužel téměř nejsou. Tedy pokud nepočítáte o něco schopnější mobil. Na obhajobu hry ale v Cragových filmech také ne. Alespoň ne v těch prvních, během kterých se hra vyvíjela.

Jiskření s femme fatale by pro zjednodušení bylo vyjádřeno v cut-scénách. Což se skutečně stalo, jen … na jiskření už zjevně nezbyl budget.

Pokud jde ale o bad-ass akci a honičky v autech, hra pro ně udělala všechno.

Auto honičky

Studio, které se o hru postaralo (Bizarre Creations), mělo více než dost závodních zkušeností, aby zvládli udělat dobře ovladatelná a rychlá auta. Přeci jen měli na triku celou řadu závodních her (včetně série Project Gotham Racing a Blur).
Mimo OP jízdní model si ale dali autoři záležet i na tom, aby každý segment působil odlišně. Jednou utíkáte z vybuchujícího továrního komplexu. Jindy v Istanbulu demolujete zahrádky restaurací. Ikonické je pak kolo, kdy si to frčíte po zamrzlém jezeře, co za jízdy praská a deformuje se.

Systém instantního zabití

Během sedmé generace konzolí, ve které hra vznikla, bylo několik velice povedených her, které se pokusily přetvořit a inovovat špionskou akci.
Přijde mi, že popudem byla Bourne série, která přinesla image trénovaného profesionála. Někoho, kdo má do sebe tak nabušené základy, že v akci jedná automaticky a hladce.
Tuhle představu Bond, stejně jako ve stejný rok vydaný Splinter Cell Conviction, stvárňují systémem, kdy z úkrytu můžete označit viděné nepřátele a pak jim následně  jedním kliknutím instantně dát headshoty.
Tyhle momenty pocitově velice korespondují s první střílecí scénou z Casino Royale, kdy se Bond prostřílí do a z ambasády.

Přesílená mechanika je samozřejmě adekvátně kompenzována. Každý kill stojí focus aim, které můžete mít pouze tři naráz a které získáváte za stealth killy. Hra tímto efektivně motivuje střídat akční a plížící přístup.


Kvůli těmto dvoum silným aspektům hru držím alespoň z perspektivy designu a hráčského zážitku na chvályhodných 9/10. Doporučuji všem fanouškům Bonda, stejně jako designerům, kteří se někdy před spaním bavili vymýšlením vlastních adaptací filmových licencí.

Mít dostatečné know-how aspoň v jednom z pilířů je ale pro takové IP bezpochyby nutností. Proto jsem velice zvědavý na další pokus, o který se má tentokrát pokusit IO Interactive.

Mají více než dostatečné zkušenosti se stealthem a velkými lokacemi, které by určitě nebyly pod Bondovu úroveň.
Zároveň je hra ve vývoji mezi filmy a tak je více než pravděpodobné, že budou mít svobodu pro vlastní reimaginaci. Stejně jako dostal například Batman, Spider-man nebo Mad Max.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *